CZY LEKI PRZECIWBÓLOWE SĄ BEZPIECZNE?

Wg danych z 2013r, Polska znajdowała się w czołówce krajów UE pod względem zażywania niesteroidowych lekówprzeciwzapalnych, zwanych NLPZ-tami. Większości z Was zapewne nazwa obiła się o uszy. Pod ta nazwą kryją się leki zawierające np. diclofenak, ibuprofen czy naproksen.

Wiecie jak działają?

Działają hamująco na dwa enzymy:⛔️ COX-1 i COX-2. Oba enzymy są obecne podczas stanów zapalnych, gorączki, bólu.

COX-1 dodatkowo odpowiada za wytwarzanie śluzu np. w żoładku – blokowanie jego działania – spowoduje po dłuższym czasie owrzodzenia, krwawienia, uszkodzenie śluzówki. Bierze udział w produkcji tromboksanu zwężającego naczynia, stymulującego komórki ścian naczyń do odbudowy.

COX-2 – Poza katalizowaniem prostaglandyn obecnych podczas zapalenia, produkuje prostacykliny – środek działający antagonistycznie do tromboksan

Jak wiecie w naszym ciele najważniejsza jest homeostaza, ciało nie lubi dysbalansu i tak też jest w tym przypadku. Zahamowanie działania wyżej wymienionych enzymów krótko mówiąc – uśmierzy nasz ból i stan zapalny, ale jednocześnie wpłynie negatywnie na układ krążenia.

Żyjemy w dziwnych czasach – w niektórych województwach nawet zakazano sprzedaży alkoholu po godzine 22, za to NLPZ-ty można dostać na każdym kroku.