STRATEGICZNE MIEJSCA KOŃCZYNY DOLNEJ
Krótko o dwóch z kilku newralgicznych miejsc, które możemy znaleźć na naszej kończynie dolnej. Podejrzanymi będą trójkąt udowy i kanał przywodzicieli.
Oba rejony znajdują się na udzie. Oba w wypadku restrykcji mogą mieć wpływ na procesy degeneracyjne – chociażby stawu kolanowego.
Na początek trochę matematyki – mowa o trójkącie udowym. Rejon ograniczony przez więzadło pachwinowe, brzeg przywodziciela długiego, oraz mięsień krawiecki. Dno wyścielone jest przez mięsień biodrowo – lędźwiowy oraz grzebieniowy. Całość okryta powięzią szeroką oraz sitową uda.
Między kolcem biodrowym przednim górnym, a guzkiem łonowym, niczym hamak wisi więzadło pachwinowe. Pełni ono rolę troczka, umożliwiając jednocześnie połączenie jamy brzuszno-miednicznej z kończyną dolną. Struktury na kończynę dolną przechodzą w dwóch rozstępach mięśni i naczyń. Jest to też miejsce gdzie przechodzące naczynia zmieniają się z biodrowych na udowe.
Struktury przechodzące przez trójkąt udowy to:
mięsień biodrowo-lędźwiowy
nerw udowy
tętnica udowa wraz z towarzyszącymi gałęziami
żyła udowa wraz z dopływami
węzły chłonne pachwinowe
Warto wspomnieć o powięziowych tubach – pochewce naczyń udowych i kanale udowym, dzięki którym wymienione wyżej struktury płynnie ślizgają się względem okalających struktur, podczas ruchów kończyny dolnej w stawie biodrowym.
Drugi z rejonów to kanał przywodzicieli. Jest to miejsce w którym odnajdziemy część struktur przechodzących wcześniej przez trójkąt udowy, a które kontynuują swoją podróż po kończynie dolnej.
Kanał Huntera bo i tak nazywany jest kanał przywodzicieli, jest rozstępem znajdującym się poniżej wierzchołka trójkąta udowego. Granice ograniczające go to: mięsień krawiecki, m. przywodziciel długi i m. obszerny przyśrodkowy. Stanowi on drogę dla gałęzi nerwu udowego – nerwu udowo-goleniowego, żyły oraz tętnicy udowej. Ten swoisty szlak komunikacyjny doprowadza naczynia do rejonu stawu kolanowego, gdzie przekształcą się w naczynia podkolanowe.
Co wiedza na temat tych dwóch miejsc nam daje w praktyce?
Zbyt duże napięcie w tych rejonach, będzie predysponowało do podrażnienia okolic przedniej strony uda oraz przyśrodkowej podudzia i stopy, co objawić się może zaburzeniami ze strony czucia i kontroli danego regionu. Restrykcje mogą powodować zbyt duże ciśnienie w tętnicach i jednoczesne upośledzenie odpływu krwi żylnej z kończyny dolnej. Dodatkowo dodając do tego naczynia limfatyczne i węzły chłonne praca z tymi rejonami okazuje się dość logiczna w przypadku stanów zapalnych dystalnych stawów kończyn
Zachęcam Was do sprawdzenia tych rejonów przy najbliższej okazji. To, że nie na wszystkich strukturach możemy pracować bezpośrednio, nie znaczy iż nie można na nich pracować. Pamiętajcie,że każda z tych struktur jest otoczona powięzią, której to właściwe napięcie i ruchomość dokłada sporą cegiełkę do wzorowej pracy naszego ciała.